Canisterapie

Od roku 2004 se s našimi psy aktivně zabývám činností CANISTERAPIE.

V prosinci 2017 jsem po 13 letech ukončila canistarapeutické návštěvy u seniorů a nemocných lidí. Loučení bylo velmi těžké.  Nedostatek času a hlavně stáří mých psů a odchod nejlepšího canisterapeuta rozhodlo o ukončení naší činnosti. Canisterapie mi hodně dala. Moji psi byli opravdoví canisteraputi, nejen psi pro pohlazení, ale oni v sobě měli opravdu ten dar k léčení svou přítomností.  Byli velice klidní, dokázali polohovat (leželi u klientů, kteří nemohli sedět), přitulit se v sedě, prostě dle potřeb klientů. Měli úžasnou trpělivost nejen u starých a nemocných lidí, ale dokázali zvládnout i velké množství křičících dětí, které se předháněly , kdo dá kterému pejskovi pamlsek. Uměli poznat, kdo co potřebuje. Byly situace, kdy nechtěli od klienta odejít, ještě prostě nebylo předané energie dost. Nejednou mě a personálu vehnalo  jejich úžasné chování slzy do očí. To jak krásně spolupracovali a opravdu mnoha lidem pomohli.  Dovedli rozmluvit jinak nekomunikující klienty, vykouzlili úsměv na tváři klientům svou přítomností a to i těm, kterým vždy do úsměvu nebylo. Rozzářené oči a úsměv klientů byl hnacím motorem pro naše návštěvy. Jsou to nezapomenutelné chvíle. V době, kdy jsme začínali, byla  tato činnost v začátcích a já jsem vděčná těm, kteří nám umožnili tuto úžasnou práci dělat, i když sami ze začátku vůbec nevěděli, zda to bude nějakým způsobem pomáhat. Ukázalo se , že ano a  bylo to úžasné. Děkuji svým  psům za úžasné zážitky.

Canisterapie je podpůrná terapie pomocí psů.

Naše začátky byly s fenkou německého ovčáka Ketty a začínali jsme v Domově pro seniory v Astře v Mostě. Docházeli jsme mnoho let za dětmi do Litvínova do speciální školy.  Navštěvujeme Denní stacionář v Mostě pro dospělé od 18ti let od jeho založení – od roku 2006.

Vsoučasné době  stále navštěvujeme 2 domovy důchodců v Mostě,  DD Meziboří, LDN v Duchcově a  Denní stacionář pro dospělé v Mostě.

Náš první pes canisterapeut – Kety fenka NO, která nás bohužel již v roce 2013 opustila. Zkoušku vykonala v roce 2004 a aktivně pracovala do svých 10 let.

Conuška (Konuška) –  fenka ACD složila zkoušku v roce 2006 a aktivně pracovala do prosince 2017

Agárek – pes ACD zkoušku složil v roce 2007 a aktivně pracoval do roku 2017

l

Baldík – pes ACD zkoušku složil v roce 2009 a aktivně pracoval do 09/2016. Pro nemoc musel svou práci terapeuta , kterou velice miloval, ukončit. Byl to můj nelepší canisterapeut.

Julka – fenka ACD zkoušku složila v roce 2014. Návštěvy jsme ukončily v roce 2017.